2026. 06. 24.

Az ICOM (Múzeumok Nemzetközi Tanácsa) szervezésében megtartott PRISM projekt egy hároméves, az Európai Unió által finanszírozott kezdeményezés, amelynek célja a kulturális javak illegális kereskedelmének visszaszorítása, a képzések és együttműködések támogatása, valamint a régió problémáira fókuszáló védelmi tervek kidolgozásának segítségével. 

Június 16-án az MNM Központi Könyvtárában került megrendezésre a PRISM III. – Az illegális műkincskereskedelemről című workshop, amelyet Molnárné Aczél Eszter, az ICOM Magyarország elnöke nyitott meg. A workshopon a közgyűjteményi veszteségekről, valamint az illegális műkereskedelemről beszélt Dr. Buzinkay Péter, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatói főtanácsadója és Elekes István rendőr alezredes, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Műkincsvédelmi Alosztályának vezetője. Emellett informatív előadást tartott Szajkovics Zsolt pénzügyőr alezredes, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vámigazgatási szakreferense a legális műkereskedelem vámeljárásairól.

Közgyűjteményi veszteségek

Köszönhetően a biztonságtechnikai fejlesztéseknek, fokozott felügyeletnek, kameráknak és egyéb belső és külső tényezőknek, a múzeumi veszteséggel járó bűnesetek száma jelentősen csökkent az elmúlt 10-15 évben, a Magyar Nemzeti Múzeumban például az elmúlt évtizedben nem történt dokumentált eset. 

Hazai közgyűjtemények esetében – hiányok pontos nyilvántartása nélkül – nehéz valós adatokat megismerni. A jelenleg rendelkezésre álló információk alapján az elmúlt évtizedekből 125 múzeumban összesen 460 eset ismert, amelyek során 16 287 db leltári tárgy tűnt el valamilyen módon. 

Vannak olyan esetek is, amikor az eltűnt műtárgy évekkel később felbukkan a múzeum falain kívül. Ilyenkor nagy problémát okoz, ha korábban nem történt rendőrségi feljelentés, mivel így a műtárgy visszaszerzése sokkal bonyolultabbá, költségesebbé válhat. 

Dr. Buzinkay Péter előadásában kiemelte, hogy fontos a korábbi veszteségek feltárása is, a veszteségek nyilvántartása, és a hiány felfedezésekor történő azonnali intézkedés, valamint – ha van rá lehetőség – a rendőrség bevonása. 

Illegális műkincs-kereskedelem a rendvédelmi szervek szemszögéből

Előadása során Elekes István rendőr alezredes részletesen ismertette a lopások bejelentését követő büntetőeljárások menetét, problémáit, valamint érdekes példákat is hozott a részvevőknek. 

A Nemzeti Nyomozó Iroda Műkincsvédelmi Alosztálya a múzeumok sérelmére elkövetett, 50 millió forint fölötti lopások esetén folytatja a nyomozást. Elekes István kiemelte, hogy hatalmas probléma a bűncselekmények rövid elévülési ideje (10 év), amely miatt sok esetben a rendőrség keze is meg van kötve. Az elévülési idő miatt a 2000-2010-es években eltulajdonított műtárgyak gyakran bukkannak fel napjainkban aukciókon, online hirdetésekben, illetve egyéb gyűjteményekben, ezért fontos a piac állandó monitorozása és a műtárgyak visszakövetelése, hogy azok visszajuthassanak a múzeumok falai közé.

Az illegális leletfelderítés – azon belül is a fémkeresőzés – szintén nagy hangsúlyt kapott a workshopon. A szabályos engedéllyel rendelkező kincskeresők kötelesek bejelenteni a talált leleteket, azok megtartása szigorúan tilos, lelőhelytől függetlenül. A hatályos rendeletek értelmében komoly, a pénzbírság mellett akár több éves szabadságvesztéssel járó büntetésre is számíthat az, aki nem az előírásoknak megfelelően jár el. 
Az előadások után a résztvevők kérdéseiket is feltehették a szakemberek számára.
Köszönjük az ICOM-nak, valamint az előadóknak ezt a rendkívül izgalmas és informatív workshopot és az együttműködést.